понедељак, 11. новембар 2024.
Обележен Дан примирја у Првом светском рату
Председник Скупштине Града Београда Никола Никодијевић положио је данас, у име Града Београда, венац код Спомен-костурнице бранилаца Београда у Првом светском рату на Новом гробљу поводом обележавања Дана примирја у Првом светском рату.
Никола Никодијевић је том приликом истакао да је јако важно што Град Београд обележава Дан примирја, који се прославља у целом свету, и да је Први светски рат код нас био неправедно запостављен у односу на Други светски рат.
– Нама су оба рата подједнако важна као и херојства наших људи, јер је велики број грађана дао своје животе за нашу слободу. Веома је значајно напоменути да смо у Великом рату као земља дали највећи број жртава, преко 1.200.000, у односу на број становника, а од тога више од осамсто хиљада жртава били су цивили. Борба и херојство нашег народа наишли су на велики одјек у свету, па је и председник САД Вудро Вилсон истакао српску заставу на Белој кући као знак почасти и херојства нашег народа у Великом рату – поручио је Никодијевић.
Он је подсетио да Град Београд већ десет година обележава Дане слободе од 20.октобра до првог новембра као знак сећања на ослобођење нашег града у ова два велика светска сукоба.
– Такође, из наше величанствене победе у Првом светском рату проистекао је још један врло важан датум, а то је Дан пробоја Солунског фронта 15. септембра, који се обележава као Дан српског јединства, слободе и националне заставе. Јако ми је драго да смо поново почели да обележавамо ове значајне датуме из наше богате историје – рекао је Никола Никодијевић.
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и председник Одбора за неговање традиције ослободилачких ратова Србије Немања Старовић је поручио да се данас сећамо свих оних који су своје животе положили у Великом рату.
– Ово је био најкрвавији сукоб у дотадашњој историји човечанства. Краљевина Србија није желела тај рат. У праведној одбрани своје независности наша отаџбина је изгубила више од једне четвртине становништва. Земља је била на ивици катастрофе коју заједно са последицама Другог светског рата осећамо и данас. Такође, овај рат је поред катастрофалне погибије представљао тријумфални повратак из бездана у који су нас убацили Аустроугарска и њени савезници. Борбе на Церу, Колубари и многе друге, као и концетрациони логори нису ослабили жељу за ослобођењем и националним уједињењем. Те борбе и победе утемељене на страшној људској жртви створиле су морални и политички капитал да снови о ослобођењу и уједињењу у децембру 1918. године постану јава – рекао је Старовић.
Пошту су одали представници Владе Србије, Војске Србије, војног и дипломатског кора, као и удружења грађана која негују традиције ослободилачких ратова.
Пре почетка церемоније полагања венаца, епископ липљански Доситеј служио је помен страдалим браниоцима наше престонице.